A szakdoga írása során elkövetett leggyakoribb bakik. Hogyan kerülheted el őket?

Egy szakdolgozat elkészítése nem egyszerű feladat, ellenben ennek esetében a hibák, amelyeket véletlen vétünk, komoly következményekkel járhat. Ha nem vagy biztos abban, hogy milyen szempontokra érdemes odafigyelj az írása során, akkor tarts velünk, hiszen összegyűjtöttük a leggyakrabban elkövetett hibákat!

A hivatkozások megléte egy szakdolgozat alapvető feltétele. Ennek véletlenszerű elhagyása kiküszöbölhető, ha a diplomamunka írásának már a korai szakaszától betartasz néhány alapvető szabályt! Bármilyen gondolat, jegyzet, mondat, amely valaki más tollából származik, címkézd fel, írj mellé hivatkozást, így véletlen sem esel bele abba a hibába, hogy kapkodva próbálod meg felkutatni, hogy az idézett szöveg honnan is származik. A pontos hivatkozás aprólékos munka és odafigyelést igényel, de azért nem teljesíthetetlen feladat!

Napjainkban éppen eleget halljunk, hogy tilos más tollával ékeskedni, más gondolatait a sajátunkként megjeleníteni. A másol – beilleszt kombinációt lehet okosan is használni, rendelkezésedre állnak olyan ellenőrző programok, amelyek segítenek detektálni a plagizált szövegrészeket.

 A túl általános hipotézis sem jó megoldás! Hiába a sok belefektetett munka, ha a témaválasztás és az azzal kapcsolatos tézisek megfogalmazása nem helyes. Szerencsés esetben a konzulens megvétózza a nagyon általános, semmitmondó hipotéziseket, kevésbé szerencsés helyzetben pedig magad kell mérlegelj. Igyekezz olyan hipotézist választani, amellyel nem foglalkoztak már tucatnyian és esetleg csak ismételni lehetne őket.

Nem szerencsés, ha nincs elég és pontos szakirodalmi háttere a dolgozatnak! Fontos, hogy olyan témát keress, amelynek van irodalma, így a saját magad dolgát is nagyban megkönnyíted! Akadnak olyan speciális és elvétve kutatott területek, amelyek esetében ez elfogadható, ebben az esetben nincs ok az aggodalomra. Beszélj a konzulenseddel, hogy ilyen esetben mi lehet jó megoldás!

A jó szakdolgozat ismérve a megfelelő tudományos nyelvezet, de gyakori hiba, hogy érhetetlen! Próbáld megtalálni az arany középutat tudományos nyelvhasználat és érthetőség között. A szakirodalmak és egyéb források segítségedre lehetnek abban, hogy mi a helyes út. Lesd az adott tárgykör szaknyelvét, szakzsargonját és tudományos nyelvezetét!

A diplomamunka egyik legnagyobb kihívása a struktúra: meg kell találni a helyes szerkezeti és szerkesztési arányokat. Vannak olyan szakok, ahol a követelmény részét képezik a fejezetek és azok terjedelme is, de akadnak olyan intézmények, ahol csupán általános leírása van annak, hogy milyen elvárások vannak. Fontos, hogy úgy építsd fel a dolgozatot, hogy annak egy logikus, jól átlátható szerkezete legyen – ne feledd, hogy ezt az államvizsgán meg kell védd, be kell mutasd, hogy miről is szól a szakdolgozatod, így magadon is segíthetsz, ha jól megszerkesztett dolgozatot adsz ki a kezeid közül.

Minden dolgozatban kell lennie szakirodalmi áttekintésnek és a hallgató saját kutatásának is helyet kell kapjon a diplomamunka valamely részén. A kutatásod segítségével megmutathatod, hogy a téma szakértője vagy, képet adhatsz a tájékozottságodról és lényegében a saját véleményed és gondolatait is megmutathatod. Ez a záródolgozat egyik pillére, megléte tehát elengedhetetlen.

Írta: Kis Zoltán
Forrás: www.iqfactory.hu
Képforrás: www.pexels.com


További híreink
Fejlesztő webes játékok
április 14.
4 perces olvasmány

Hoztunk nektek olyan applikációkat, melyek segítenek kizökkenni, felfrissülni és még fejlesztenek is minket!
Minden, amit tudni érdemes a diákhitelről!
szeptember 03.
6 perces olvasmány

Mi is az a diákhitel? Segítség a diákok számára, vagy mumus az egyetemi évek alatt?
Mozogj hidegben is!
november 08.
2 perces olvasmány

„Reggel még sötét van és hideg… este már sötét van és hideg… napközben tanulok és/vagy dolgozom…a délután a barátoké, esetleg a tanulásé…tehát nekem nincs időm edzeni…”
Mobil Depó
Értesülj az elsők között az új munkákról, kövesd a
Mobil-Depót a Facebookon is!