Gyakornoki és nyári munkalehetőségek: Kezdd el időben a keresést!

A tanév végével sem áll meg az egyetemisták élete, ugyanis a nyár nem csak a kikapcsolódásról szól, hanem ilyenkor tehetünk szert előnyökre a szakmai előre lépéshez vagy éppen az életünk következő nagy mérföldköveihez. Sajnos ahogy ezen a munkaerőpiacon mindenhez, ehhez is előre kell tervezni és kalkulált lépéseket tenni, hogy sikerrel járjunk. Éppen ezért az alábbiakban összegyűjtöttünk olyan tippeket, lehetőségeket, amik talán nem olyan ismertek, de sokat tudnak segíteni a karrierben csak úgy, mint a pénzügyi stabilitás elérésében.A különböző egyetemi programok esetében eltérő, hogy mennyi szakmai gyakorlatot kötelező teljesíteni, és ezt a tanterv melyik pontján ajánlják. Sok szakon olyan magas ez az óraszám, hogy egy félévnyi teljes állást is kitesz, míg máshol egy nyár alatt is el lehetne végezni. Már a kötelező gyakorlat teljesítéséhez is sokszor nehéz és stresszes helyszínt találni, hiszen kevés helyre van rengeteg jelentkező. Ennek ellenére határozottan javasoljuk a kötelező óraszámon túl, elsősorban a nyári szünetekben is szakmai gyakorlati helyek felkutatását és kihasználását. Az egy cégnél szerzett több éves szakmai tapasztalat nem csak jól mutat, de akár álláshoz is vezethet az adott szervezetnél. Emellett a több különböző helyen szerzett gyakorlat is jól mutat egy önéletrajzban. Ezeken keresztül változatos készségeket és képességeket, szakmai tudást lehet elsajátítani, ami más jelentkezőkkel összehasonlítva a későbbi munkakeresés során határozottan előnyt jelent.

Magyarországon több olyan iskolaszövetkezet is van, ahol különböző szakmákhoz kapcsolódó, szakmai gyakorlat jellegű diákmunkákat kínálnak. Ezekre érdemes jelentkezni, mert kevesebb meglévő szakmai tapasztalatot igényelnek, mint a nem kifejezetten diákokat kereső szervezetek. Ráadásul mivel ezek diákmunkaként működnek, minden esetben fizetettek, így az önéletrajzba is beírható szakmai tapasztalat a más jellegű diákmunkáknál gyakrabban magasabb órabérrel párosul.

A nyári, de nem gyakornoki munkák pedig azért jók, mert sokkal rugalmasabbak általában, mint a hagyományos, tanév közben teljesített munkák. Gyakran ez a rugalmasság azzal jár, hogy rövid idő alatt sokkal magasabb napi, heti óraszámban dolgozik az ember, mint tenné ezt a tanulmányai mellett, viszont belátható és kiszámítható, hogy mikor lesz az utolsó munkanap. Egy nyári munka sok kényelmet nyújthat utólag. Finanszírozhatsz ebből egy nyaralást, fesztiválbérletet, de segíthet abban is, hogy megtakarítással kezdd a következő tanévet és kevesebbet kelljen dolgozni a tanórákra járás mellett.

Bármilyen munkaviszonyban is tervezzük tölteni a nyarat, hónapokkal előrre el kell kezdeni jelentkezni és tervezni, hogy mikor, hol és milyen körülmények között szeretnénk és tudunk dolgozni. Mivel néhány hét eltéréssel mindenkinek ugyanakkor van nyári szünet, mind a gyakornoki helyekre, mint az időszaki munkákra hirtelen megnő a jelentkezők száma, hiszen mindenki ugyanakkor fog ráérni dolgozni.

Egy ideális munka, ami jól előre tervezhető a fesztivál stáb tagság. A fesztiválok időpontjait már szinte egy évre előre bejelentik, ugyanis már ilyenkor elkezdik árulni az első jegyeket, amiket hatalmas kedvezménnyel vehetünk meg anélkül, hogy tudnánk, egyáltalán kik lesznek a fellépők. Természetesen egy fesztivál bármely állomásán dolgozni egészen más élmény, mint sátrazni, kihasználni a különböző programokat és esténként hajnalba nyúlóan a különböző színpadok előtt bulizni. Viszont ebből az élményből valamennyit mégis átélhet, aki fesztiválokon vállal munkát. Mivel ezek idénymunkák, a szerződéskötésnél nagyon oda kell figyelni, hogy pontosan mennyi az órabér, és ezt mik befolyásolják, mert a vendéglátós helyeken például gyakran a napi profithoz kötik ezt, és így nagy ingadozás lehet ahhoz képest, amire előzetesen számítunk. Lévén, hogy sok fesztivál van az országban, akár arra is van lehetőség, hogy ezeket mind bejárjuk dolgozóként és még fizetést is kapjunk azért, hogy a háttérben kedvenc előadóink leghíresebb számait hallgathassuk élőben. Ráadásul a munkaidő előtt és után szabadon bulizhatunk a fesztivál területén, hiszen a szabadidőnk szabadon felhasználható, és lesz fesztiválbelépőnk, mert csak így juthatunk be a munkahelyünkre is.

A fesztivál munkák nagy előnye, hogy elég pontosan tervezhetők. Lehet, hogy egy hét alatt teljesen kimerülünk a sok ébren töltött óra miatt, de tudjuk, hogy meddig tart, hiszen a színpadok és sátrak lebontása után már ha akarnának, sem fognak foglalkoztatni a fesztiválos munkaadók. Vannak olyan fesztiválok és munkák, ahova iskolaszervezeteken keresztül lehet jelentkezni. Ez egyfajta garanciát kínál a munkára és munkakörülményekre  vonatkozóan. Vannak olyan rendezvények is, például a Fishing on Orfű, ahol egy külön Facebook-csoportot tartanak fenn a munkáknak és ezen keresztül lehet az online jelentkezési ívet kitölteni.

Az elmúlt években már az is gyakoribbá vált, hogy diákmunkásként egy-egy iskolaszövetkezeten keresztül német fesztiválokra toboroznak. Itt nyilván magasabbak az órabérek, mint a magyar fesztiválokon, viszont általában olyan megkötések is vannak, mint, hogy közösen kell utazni az iskolaszövetkezet által szervezett módon, illetve a fesztiválhoz kapcsolódó területen kell sátrakban intézni a szállást. Ezek a szabályok azonban évről évre változnak, így érdemes szétnézni, mert lehetnek enyhébb feltételek és kedvezőbb órabérek. Sokan látják természetesen  fesztiválon dolgozás előnyeit, ezért érdemes minden állásajánlatra azonnal lecsapni és jelentkezni, mielőtt mások elkapkodják a helyeket.

Utazással, nyaralással egybekötött érdekes nyári munkalehetőség a külföldi ideiglenes munkavállalás is. Európa-szerte rengeteg különböző országban, munkakörben és területen lehet elhelyezkedni. Sok helyre kifejezetten a turista szezon miatt keresnek nyári munkásokat, így a néhány hónapnyi csúcsidőt kell csak ott tölteni. Mivel ezek hosszabb távúak, mint a fesztiválok, ezért a munkaadónak kötelessége szabadnapot is biztosítani. Ezeken a szabadnapokon pedig kikapcsolódhatunk, és turistaként felfedezhetjük magunk is a környéket. Spanyolországban, különösen a szigeteken, mint Mallorca elsősorban éttermi, szállodai kiszolgáló személyzetet, valamint animátorokat keresnek. A spanyol nyelvtudás általában nem elvárás, viszont angolul szükséges tudni már csak a csapaton belüli kommunikációhoz is.

Attól függően, hogy milyen időjárásban és környezetben töltenénk szívesen a nyarat, érdekesek lehetnek a német és osztrák szállodai munkák is. Ezeket általában a saját országuk oldalain hirdetik meg, és nem magyar iskolaszövetkezeteken keresztül lehet jelentkezni, viszont nem kell diáknak sem lenni. A munkakörtől függően változik, hogy elég az angol nyelvtudás vagy németre is szükség van. Az előzetes egyeztetés után minden esetben fontos szerződést kötni az ilyen munkák esetén is, hogy elkerüljük a megbeszéltekhez képest magasabb munkaóra számot és az alacsonyabb fizetést. A szállodai munkák további előnye, hogy szinte minden esetben biztosítanak szállást is a munkavállalóknak a hotel erre fenntartott részén vagy a közelben, így nem költséges és időigényes a munka és szállás között ingázás, valamint nem is kell külön szállásért fizetni. A legtöbb esetben a munkanapokon 1-2 napi étkezést is biztosítanak ilyen munkahelyeken kedvezményesen vagy ingyen. Mindezek nagyban lecsökkentik a munkával járó kiadásokat, és a szerződéskötéskor megállapított bére szinte egésze profit lesz, mivel szinte csak a kiutazásért kell fizetni. Érdemes egy-két alkalommal még kora tavasszal nekiülni és rászánni az időt, hogy végig böngésszük a  külföldi munkás weboldalakat, és több helyre is jelentkezzünk, hogy esélyt adjunk magunknak, hogy valamelyik ilyen munkahellyel nyár kezdetére már szerződésben álljunk és utazhassunk kicsit kirándulni, de inkább magasabb bérekért dolgozni.

Persze, egy-két-három hónap, attól függően, hogy mennyi időt szeretnénk ennek szentelni, soknak tűnhet, de itt is fennáll a fesztivál munkákhoz kapcsolódó előny, hogy pontosan tudjuk, hogy meddig leszünk az adott országban, Ez lehetőség arra is, hogy eljussunk egy olyan országba, településre, ahova más körülmények között nem mennénk, vagy nem tudnánk egy nyaralást megfizetni. Ráadásul lehetőséget ad ez arra, hogy új, nemzetközi kapcsolatokat alakítsunk ki, vagy éppen egy-két barátunkkal, ismerősünkkel közösen jelentkezzük egy ilyen munkára, és közös élményeket gyűjtsünk.

Ha már külföldi munka, akkor a külföldi szakmai gyakorlatról is érdemes ejteni néhány szót. Magyarországon az Erasmusról elsősorban és szinte kizárólag csak tanulmányi szempontból lehetett hallani még akkor is, amikor a program minden egyetemen működött. Ennek ellenére érdemes tudni, hogy az Erasmus+  gyakornoki helyekre is vonatkozik. A feltételek a következők: a hallgató 2-12 hónap időtartamra jelentkezhet az Erasmus+ ösztöndíjra gyakornokként, a gyakornoki munkának szorosan kapcsolódnia kell a tanulmányaihoz, annak szerves részét kell képeznie. Lehet szó tanévek közötti szünetben teljesített gyakorlatról, amiért a hallgató nem kap kreditet, illetve lehet ezen keresztül teljesíteni a kreditet érő, diploma megszerzéséhez kötelező szakmai gyakorlatot is. Olyan egyetemek hallgatói pályázhatnak, amelyik egyetemek rendelkeznek Erasmus+ Felsőoktatási Chartával, és csak úgy, mint az Erasmus tanulós részének, a gyakornokságnak is egy másik európai országban kell zajlania. Az egyetemek nemzetközi, vagy ha van, Erasmus-szal foglalkozó irodáján keresztül lehet erre jelentkezni.

A gyakornoki munka esetében nincsenek olyan szerződések az egyetem és a szervezetek között, mint a tanulmányi verzióban az egyetemek között. Ez egyszerre ad nagyobb szabadságot, hiszen a hallgatók maguk választhatnak, hogy melyik ország melyik szervezeténél szeretnék teljesíteni a szakmai gyakorlatukat. Viszont nehezíti is olyan szempontból a dolgot, hogy a hallgató feladata keresni szervezeteket, ahova szívesen menne, ezekkel kapcsolatba lépni és a szükséges szerződést közvetíteni, aláírni. A külföldi gyakorlat szintén egy izgalmas utazási, felfedezési lehetőség, hiszen egy olyan országban élhetünk a szerződéstől függően 2-12 hónapig, ahova más esetben sokkal bonyolultabb és költségesebb lenne kiköltözni. Pénzügyileg azért nagyon jó lehetőség ez, mert még ha fizetetlen is a gyakornokság, az Erasmus+ ösztöndíj fedezi a költségek egészét vagy zömét attól függően, hogy mennyire drága célországot választunk.

Szakmai szempontból is kiváló egy külföldi szakmai gyakorlat. Legalább egy idegen nyelvet gyakorolni kell, amire nem lenne szükség, de legalábbis nem ilyen mértékben egy magyar cégnél gyakorolva. Érdekes és tanulságos továbbá a különböző munka szervezési stílusokat megtapasztalni. Sok sztereotípia kering a különböző országok munkamoráljáról, amiknek általában van valóság tartalmuk, viszont csak úgy tudjuk igazából megtapasztalni, ha kipróbáljuk. A mediterrán térségben például rendszerint később kezdődik és később is ér véget a munkanap, mint Magyarországon. Spanyolországban és Franciaországban hosszabb az ebédidő. Skandináviában például olyan nagy hangsúlyt fektetnek a munka-magánélet egyensúlyban tartására, hogy a munkaórákon kívül nem kell munkával kapcsolatos emailekre, telefonhívásokra, „sürgős” megoldandó problémákra számítani. Minden országnak megvannak a kulturális, társadalmi sajátosságai, ezért abból is sokat lehet tanulni, és a soft skilljeinket fejleszteni, hogy más nemzetiségűekkel dolgozunk egy csapatban.

Természetesen Magyarországon is vannak izgalmas lehetőségek szakmai gyakorlatra vagy nyári munkára, viszont különösen azt figyelembe véve, hogy mennyire egyszerű napjainkban külföldre menni dolgozni, ajánljuk, hogy próbáld ki. Egy nyári munkáért még nem kell minden addig ismert helyet, embert és kulturális normát hátra hagyni, és mindent a semmiből felépíteni. Ez csak egy lehetőség arra, hogy kicsit többet tapasztaljunk meg a világból. Szakmai és személyes fejlődésben is sokat tudnak ezek adni, és mindenképpen izgalmas történetek, kalandok alapjai lehetnek.

Akár magyarországi vagy külföldi nyári munkában és szakmai gyakorlatban gondolkozol, ajánljuk és javasoljuk, hogy minél hamarabb kezdj neki a keresésnek és a jelentkezésnek. Készíts egy tervet arról, hogy hova mennél, mit csinálnál és milyen dátumok között, majd kezdj el kutatni a neten! Inkább jelentkezz több helyre, olyanokra is, amik nem teljesen álmaid munkái, mert így növeled az esélyedet, hogy kapsz egy válasz emailt, visszahívnak interjúra, és lehetőséged lesz végül igent mondani egy nyári munka ajánlatra. Érdemesebb kora tavasszal néhány délutánt és hétvégét koncentrált keresésre és jelentkezések elküldésére szánni, mint május végén kétségbeesetten kapkodni, mert már csak kevés helyre vesznek fel embert a kezdés előtt 1-2 héttel. Légy bátor és nyitott a kalandokra, mert ez lehet a te nyarad!

források: www.mallorcawork.com, www.festival.work, www.eudiakok.hu, www.erasmus-plus.ec.europa.eu
képek forrása: www.unsplash.com, www.pexels.com


További híreink
November hónap dolgozója Budapesten
december 13.
1 perces olvasmány

Ebben a hónapban Magyar Emesét választottuk a hónap dolgozójának. Olvasd el a vele készült interjút, amiből kiderül, hogy hogyan segítette a diákmunka Emese személyes fejlődését.
Páros játék: társasok a karanténra
április 22.
5 perces olvasmány

Hoztunk most három olyan társasjátékot, amit mi is nagyon szeretünk, és csak ketten (vagy ketten is) játszhatjátok anélkül, hogy halálra unnátok magatokat.
Mobil Depó
Értesülj az elsők között az új munkákról, kövesd a
Mobil-Depót a Facebookon is!